Description
A coordinated notebook and pen set with a refined, contemporary feel. The medium-sized (approximately A5) Genoa Notebook features a soft cover with a leather-look PU finish, 80 leaves of 80gsm lined cream paper, and a matching bookmark ribbon. It is paired with the Bravo Pen, featuring a matte lacquered recycled aluminium barrel and shiny chrome trim. A metal grip with rubber coating provides a comfortable soft-touch feel, while 800 metres of black Dokumental ink ensures smooth, reliable writing. The notebook and pen set is presented in a black gift box.
- Medium-sized (approximately A5) soft cover notebook with a soft leather-look PU finish
- 80 leaves (160 pages) of 80gsm lined cream paper
- Matching bookmark ribbon
- Retractable ballpoint pen with recycled aluminium barrel and shiny chrome trim
- 800m of black Dokumental ink
- Presentation: Pen and Notebook are presented in black gift box
Materials
| Cover | Polyurethane (PU) |
| Pages | Offset Paper |
| Barrel | Recycled Aluminium |
| Grip | Aluminium (Rubberised) |
| Clip | Iron |
| Tip | Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Gift Box | Kraft |
Specification
| Cover Type | Soft |
| Bookmark Ribbon | Yes |
| Size | Medium |
| Page Colour | Cream |
| Page Edges | Squared |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Weight | 80gsm |
| Approx. Cover Thickness | 1mm |
| Page Design | Lined |
| Writing Distance | 800m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Matte Lacquer |
| Trim | Shiny Chrome |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |
Branding Options
Pad Print: Noteboook – 55mm x 55mm | Notebook – 65mm x 35mm
Screen Print: Notebook – 90mm x 140mm (one colour)
Thermo Debossing: Notebook – 110mm x 90mm
Thermo Debossing XL: Notebook – 110mm x 180mm
Foil Printing: Notebook – 70mm x 55mm
Pad Print: Pen – Position D & E – 45mm x 7mm
Rotary Screen Print: Pen – Position A – 45mm x 12mm
Laser Engraving: Pen – Position D & E – 45mm x 6mm
Dimensions
- Notebook: W 136mm x L 210mm x D 11mm
- Pen: Dia: 10mm x L 139mm x D 15mm (includes clip)
- Gift Box: Gift Box: L 242mm x W 198mm x H 30.5mm
Additional information
| Colour | Bright Green, Dark Blue, Notebook: Grey, Orange, Teal, Black, Red |
|---|
You must be logged in to post a review.
Genoa Notebook and Pen Gift Set
$8.75Price does not include customisation









Reviews
There are no reviews yet.