Description
A coordinated notebook and pen set with a clean, natural look for everyday organisation. The medium-sized (approximately A5) notebook features a durable kraft cover, 80 leaves of lined cream paper made from sugarcane waste, an elastic closure band, and a pen loop. It is paired with a retractable Lancer Kraft Pen with a natural or black kraft paper barrel, shiny chrome trim, and 1200 metres of black Dokumental ink for smooth, reliable writing. The notebook and pen set is presented in a natural gift box.
- Medium-sized (approximately A5) Sugarcane paper notebook with hard kraft cover
- 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined cream paper
- Elastic closure band and pen loop
- Retractable ballpoint pen with kraft paper barrel and shiny chrome trim
- 1200m of black Dokumental ink
- Presentation: Pen and Notebook are presented in natural gift box
Materials
| Notebook Cover | FSC Certified Kraft Paper | Cardboard |
| Pages | Sugarcane Paper |
| Barrel | Kraft Paper |
| Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Gift Box | Kraft |
Specification
| Cover Type | Hard |
| Size | Medium |
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
| Page Colour | Cream |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Edges | Squared |
| Page Weight | 70gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2.5mm |
| Page Design | Lined |
| Pen Holder | Elastic Loop |
| Closure Method | Elastic Band |
| Writing Distance | 1200m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Natural |
| Trim | Shiny Chrome |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |
Branding Options
Pad Print: Notebook – Front & Back – 55mm x 55mm | Notebook – Front & Back – 65mm x 35mm
Screen Print: Notebook – Front – 100mm x 170mm (one colour) | Notebook – Back – 80mm x 170mm (one colour)
Pad Print: Pen – Positions D & E – 60mm x 7mm
Rotary Screen Print: Pen – Position A – 65mm x 12mm (one colour)
Direct Digital: Pen – Positions D & E – 75mm x 6mm
Dimensions
- Notebook: W 144mm x H 210mm x D 12mm
- Pen: Dia 11mm x 140mm x D 15mm (includes clip)
- Gift Box: Gift Box: L 242mm x W 198mm x H 30.5mm
You must be logged in to post a review.
Kraft Notebook and Pen Gift Set
$13.12Price does not include customisation















Reviews
There are no reviews yet.