Description
A coordinated notebook and pen set with a distinctive, contemporary look. The medium-sized (approximately A5) notebook features a hard cover with contrasting rPET trim and 80 leaves of lined natural paper, both made from 80% sugarcane waste. It is paired with the Savannah Recycled Plastic Pen, featuring a matte finished recycled ABS barrel, a natural bamboo pusher and 1000 metres of black Dokumental ink for smooth, reliable writing. The notebook and pen set is presented in a natural gift box.
- Medium-sized (approximately A5) hard cover notebook with contrasting rPET trim
- 80 leaves (160 pages) of 90gsm lined natural paper
- Cover and paper made from 80% sugarcane waste
- Push-action ballpoint pen with a matte recycled ABS barrel and bamboo pusher
- 1000m of black Dokumental ink
- Presentation: Pen and Notebook are presented in natural gift box
Materials
| Cover | Sugarcane Paper | Recycled Polyethylene Terephthalate (rPET) | Cardboard |
| Pages | Sugarcane Paper |
| Barrel | Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Clip | Recycled Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Bamboo |
| Gift Box | Kraft |
Specification
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with both natural materials and recycled materials. |
| Note | Sugarcane paper is made from natural sugarcane waste. Due to this, the pages and cover may exhibit slight variations in texture and colour. |
| Cover Type | Hard |
| Size | Medium |
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
| Page Colour | Natural |
| Page Edges | Rounded |
| Binding Method | Case |
| Leaves | 80 |
| Page Weight | 90gsm |
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
| Page Design | Lined |
| Writing Distance | 1000m |
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Refill Colour | Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Matte |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |
Branding Options
Pad Print: Notebook – Front & Back – 55mm x 55mm | Notebook – Front & Back – 65mm x 35mm
Screen Print: Notebook – Front & Back – 85mm x 185mm (one colour)
Pad Print: Pen – 60mm x 6mm | Pen – 25mm x 5mm
Rotary Screen Print: Pen – 60mm x 13mm
Direct Digital: Pen – 60mm x 5mm
Dimensions
- Notebook: H 210mm x W 145mm x D 15mm
- Pen: Dia 11mm x L 147.5mm x D 15mm (includes clip)
- Gift Box: Gift Box: L 242mm x W 198mm x H 30.5mm
Additional information
| Colour | Navy, Notebook: Olive, Black |
|---|
You must be logged in to post a review.
Paulo Notebook and Pen Gift Set
$14.60Price does not include customisation









Reviews
There are no reviews yet.